Region 11 Championships - Results

Monday, April 29, 2019 1:12 PM Tags: no tags     Categories:

Dear Sun Devils,

We have wrapped up the Region 11 Championships in Flagstaff, Arizona.  Our divers competed solid but had a couple bumps and bruises along the way. We showed wonderful support for each during competition helping earn many Jr. Zone spots, setting personal bests and earning 1st Overall in the Mens' Standing plus 3rd Overall in the Team Standing.  We also set one team record and gained much needed experience. Way to go Divers, Coaches and of course parents!

Very Proud of you ALL - Keep it moving toward the ADA Championships next weekend and then onto Zones at good ol Midland, Texas.

 

ZONE Qualifiers - I will send an email with further information on Zones soon.  You may already begin to look for info on USA Diving and divemeets.com.  Please remember hotel will be on your own for your planning.

 

REGIONAL RESULTS
Below I have our individual Sun Devil places...who qualified for Jr. Zones and medal winners! (the top 15 move onto Jr. Zones & top 12 received Medals) In cases where there were pre-qualifed divers in the event, there may be more than 15 divers who qualify for Zones.  Divemeets will also take the score of all 15th place finishers across all Regional meets in the country to determine an average score you need to achieve.  If your score is higher or meets the National score, you would also qualify for Zones even though you did not finish in the top 15.  Regional meets are still continuing the next couple of weeks...so National Averages will take a bit to determine.

 

Platform events were not qualifying events and they did not go toward team points.


GIRLS RESULTS

11-U Girls 1m
No diver from Sun Devil competed.



11-U Girls 3m

No diver from Sun Devil competed.


12-13 Girls 1m

Brooke Woeslaw - 5th - Zone Qualifier, Medal Winner

Claire Ellish - 8th - Zone Qualifier, Medal Winner

Riley Guthrie -18th



12-13 Girls 3m

Claire Ellish - 10th - Zone Qualifier, Medal Winner
Brooke Woeslaw - 12th - Zone Qualifier, Medal Winner

 

12-13 Girls Platform

Claire Ellish - 1st - Medal Winner

Brooke Woeslaw - 3rd - Medal Winner

 

14-15 Girls 1m

Amayah Wiley - 10th - Zone Qualifier, Medal Winner

Ainsley Hasegawa - 12th - Zone Qualifier, Medal Winner

Vera Brewer - 17th

Madison Hughes - 20th

Amelia Mitchel - 23rd


14-15 Girls 3m

Amayah Wiley - 9th - Zone Qualifier, Medal Winner

Ainsley Hasegawa - 13th - Zone Qualifier

Vera Brewer 14th - Zone Qualifier

Madison Hughes - 19th

Amelia Mitchel - 22nd

 

14-15 Girls 3m Platform

Ainsley Hasegawa - 2nd - Medal Winner

Amayah Wiley - 5th - Medal Winner
 

16-18 Girls 1m

Isabelle Lombardi - 28th

Abby Schmitz - 31st

 

16-18 Girls 3m

Isabelle Lombardi - 15th - Zone Qualifier

 

16-18 Girls Platform

No diver from Sun Devil competed.



BOYS RESULTS

11-U Boys 1m

Fallon Shaw - 4th - Zone Qualifier, Medal Winner

 

11-U Boys 3m

Fallon Shaw - 4th - Zone Qualifier, Medal Winner

 

12-13 Boys 1m

Zachary Hernandez - 4th - Zone Qualifier, Medal Winner

Gavin Buttram - 5th - Zone Qualifier, Medal Winner


12-13 Boys 3m

Gavin Buttram - 4th - Zone Qualifier, Medal Winner

Zachary Hernandez - 5th - Zone Qualifier, Medal Winner

 

12-13 Boys Platform

Gavin Buttram - 3rd - Medal Winner

Zachary Hernandez - 4th - Medal Winner


14-15 Boys 1m

William Mueller - 11th - Zone Qualifier, Medal Winner



14-15 Boys 3m

No diver from Sun Devil competed.

 

14-15 Boys Platform

No diver from Sun Devil competed.

 

16-18 Boys 1m

Zachory Lundgren - 3rd - Zone Qualifier, Medal Winner

Henry Bentson - 8th - Zone Qualifier, Medal Winner

Tres Walker - 9th - Zone Qualifier, Medal Winner

Matt Lenzo - 10th - Zone Qualifier, Medal Winner



16-18 Boys 3m

Zachory Lundgren - 5th - Zone Qualifier, Medal Winner

Ashton Hasegawa - 7th - Zone Qualifier, Medal Winner

Tres Walker - 8th - Zone Qualifier, Medal Winner

Henry Bentson - 9th - Zone Qualifier, Medal Winner

Matt Lenzo - 12th - Zone Qualifier, Medal Winner

 

16-18 Boys Platform

Zachory Lundgren - 1st - Medal WinnerTres Walker - 2nd - Medal Winner

Henry Bentson - 3rd - Medal Winner

 

Keep up the Focus and Hard Work Devils...we have the ADA Championships next weekend and we need to bring it!

 

Let's have a great week,

Marc